glf-i
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

glf-i

guximtar likfidus fuqija inkuadruse
 
Forumri i bizneseve të reja, 18% më i lartë I_icon_mini_portalLatest imagesKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 ri i bizneseve të reja, 18% më i lartë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
EgZ0nYy...
Numri i postimeve : 84
Join date : 10/10/2009
Age : 27
Location : batllav

ri i bizneseve të reja, 18% më i lartë Empty
MesazhTitulli: ri i bizneseve të reja, 18% më i lartë   ri i bizneseve të reja, 18% më i lartë I_icon_minitimeFri Oct 16, 2009 11:04 pm

Sipas të dhënave zyrtare, gjatë vitit 2009 është konstatuar një rritje e shpejtë e ndërmarrjeve të reja të krijuara rishtazi, e përkatësisht me 14.372 subjekte të reja, nga të cilat 108 biznese janë me kapital tërësisht të huaj apo të përbashkët. Referuar të dhënave të INSTAT-it, numri i subjekteve aktive deri në fund të vitit 2009 arriti në 77.814, nga të cilat 974 janë kompani me kapital të huaj. "Koeficienti i lindshmërisë për vitin 2009 është 18% me një rritje ndaj atij të vitit 2008, që ishte 15%", citohet në programin ekonomik. Ndërkohë që për sa i takon shpërndarjes gjeografike të bizneseve në Shqipëri, rreth 51% e ndërmarrjeve aktive janë përqendruar në prefekturat e Tiranës dhe Durrësit, ku janë punësuar 57% e të punësuarve të sektorit privat. Shpërndarja e SME-ve sipas sektorëve të ekonomisë janë, tregtia me 49%, shërbimet me 26%, industria me 10% dhe transporti me 9%. Në sektorët e tregtisë dhe shërbimeve ku operojnë 75% e bizneseve janë të punësuar 45.2% e të punësuarve të sektorit privat.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
ri i bizneseve të reja, 18% më i lartë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
glf-i  :: Ekonomi-
Kërce tek: