glf-i
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

glf-i

guximtar likfidus fuqija inkuadruse
 
ForumKina dhe krahasimi i saj.. I_icon_mini_portalLatest imagesKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Kina dhe krahasimi i saj..

Shko poshtë 
AutoriMesazh
EgZ0nYy...
Numri i postimeve : 84
Join date : 10/10/2009
Age : 27
Location : batllav

Kina dhe krahasimi i saj.. Empty
MesazhTitulli: Kina dhe krahasimi i saj..   Kina dhe krahasimi i saj.. I_icon_minitimeFri Oct 16, 2009 11:13 pm

Ne shek 15, Kina kishte armaten detare me te madhe ne bote. Ne nje 1525, qeveria kineze dha urdhrin te shkaterrohen te gjitha anijet oqeanike, qe para nje shek. ishin 3500 (krahaso sot me US 324...!....) Me pas Kina vazhdoi rrugen drejt izolimit. Arsyet jane te shumta, megjithate ku shembull ilustron ne nje fare menyre aspektin e sotem te politikes se jashtme (kuptohet dhe te brendshme) te Kines, nje politike kjo e perqendruar ne mbrojtjen e integritetit sovran territorial, por jo agresiv jashte kufijve.
Per te cilesuar nje vend si superfuqi, shikohen dy aspekte: militar dhe ekonomik.
Per sa i perket aspektit ushtarak, Kina shpenzon vetem 60 miliarde dollare per ushtrine. Krahaso, me US, 370 miliarde, apo me Francen, 45 miliarde (qe eshte shume shume me e vogel nga popullesia.) Per kapita, kjo perqindje eshte pak a shume qesharake, ne krahasim me vendet e tjera apo ato te cilesuara si superfuqi. Per me teper, kur analizohen dhe tendencat e politikes se jashtme kineze, nuk mund te futet ne kategorine e superfuqive (ne nocionin e bazuar sipas rrymes realiste te marredhenieve nderkombetare.) China may be a dragon, but a sleeping one, at best. Nje nga senariot qe mund te "zgjoje" Kinen, eshte armatimi ne nje te ardhme i Japonise (gje qe nuk parashikohet ne keto momente.) Dhe kjo vetem per efekte te balance-of-power ne rajon.
Nga ana ekonomike, Kina edhe pse ka nje rritje mjaft te madhe te GDP (ne mos gabohem 8.9% ne 2004, paksa me e ulet se 2003) perseri Kina futet ne kategorine e vendeve ne zhvillim. Nje nga faktoret kryesor, eshte ndryshimi i madh ndermjet rajoneve te ndryshme, qendrave urbane dhe ato rurale, zones perendimore dhe pjeseve te tjera te vendit. Per me teper, qeveria kineze po mundohet ta uli kete rritje, sepse rrezikon nje "mbi-nxehje" ne shume sektore, si ai i celikut, dhe i makinave. It is also trying to keep a grip on the money supply. Per here te pare ne 9 vjet, interesat po rriten, dhe do vazhdojne te rriten gradualisht, duke ulur keshtu dhe rritmin e investimeve. Per te mos permendur sistemin bankar kinez, qe ka probleme fondamentale dhe veshtiresi ne zgjidhje.
Ekonomia kineze eshte "a breakneck economy" qe rezulton ne dislokacion te popullesise. Qeveria i ka "duart e mbushura" me konsekuencat e ketij fenomeni, qe rrezikon
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Kina dhe krahasimi i saj..
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
glf-i  :: show biz-
Kërce tek: