glf-i
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

glf-i

guximtar likfidus fuqija inkuadruse
 
Forumpoezii shqip I_icon_mini_portalLatest imagesKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 poezii shqip

Shko poshtë 
AutoriMesazh
EgZ0nYy...
Numri i postimeve : 84
Join date : 10/10/2009
Age : 27
Location : batllav

poezii shqip Empty
MesazhTitulli: poezii shqip   poezii shqip I_icon_minitimeTue Oct 20, 2009 10:58 pm

Mos e shiko shkrimin por ruaje kujtimin
Nese une do te vdes kujtimi im do te mbes
Te dua me zemer e jo me interes per tere
Jeten time deri sa te vdes

Nese ke sy shiqom Nese ke Vesh degjom
Nese ke Shpyrt sherom
Nese ke Zemer dashurom

Nje Zemer e vetmuar
Qet gjak po pikon
A ma din hallin
Se zemra ime
Vetem ty te don

Nese te dua me don dhe ti mua nese
Te urrej me urrej dhe ti mua Por
Nese vdes jeto jeten pa mua dhe
Mos harro se nje engjull te
Ka dashuruar

Deshiroj te kem krah te fluturoj
Te zbres ne buzet tua te puthi
Fort dhe te tregoj se vetem
Ty te kam dhe sa shum te DUA

Te Dua te pres pa Ty zdo te Vdes
Me Yjet e Nates ty te pershendes
Atje ke ni Lum ku ka Lule shume
Kur te jesh ne gjum vi te puthi une--------------------------------------------------------------------------------


Ne nje lule kam marr er ajo lule
Me ka therr me zemer se te
Kam shkrua une ty per
gjithmon te dua

Fotografin tende ne dor e mbaj
Kur te shiqoj filloj te qaje
Te qaj se shum larg ke
Qilluar por te betohem
E dashur se kurr per
Jete skam me te harruar

Akullorja e ftoft buzet mi
Ka ngri vetem puthja jote
Mundt me mi shkri

Vala 900 Personin qe e keni
Kerkuar ne ju eshte dashuruar
Nese edhe ju e dashuroni
Ju lutem nje SMS ja dergoni

Cka don me te then
qka don me te shkru
qka don me teper
se fjalen te DUA.

Larg kemi qelluar
shume shume kilometra
por shpresoj qe zemrat tona
sjan as me milometra.

Te dua te dua
nese nuk beson
pyete zemren time
ajo te tregon.
Jetën për ty do ta jap, vetëm ty të dashuroj.!!
Zemrën time do ta jap,dhe askush nuk mund të më ndalë..
PSE-Pse xhdo nat une të kujtoj..?
Pse xhdo nat une të ëndroj..?
Pse xhdo nat, une qaj për ty
Emrin tënd përnat e përmendi.
Qka me i be ksaj zemrës se shkrejtë, që smë la të jotoj rahat në ket jetë..!
Kur shof dikand në rug, mendoj se ti..!
Ah une e shkrejta, jam tu vedk për ni djal të ri.
Pse ndodhi aj djali të jet ne zemrën time, kur do të më hiqen mua kto kujtime..??
Qko po ndodh o zot, qka po ndodh me mua ..
Hiq spo e di,pse qa shum e dua..!!
Kur do të jet mjaft, për të mos kujtoj, se gjysmën e jetës aj ma ka ngrëne..
Nuk e disha se do të ndodh kjo punë,por pse mu shtau edhe një mërzi..??
Se për ty ore djali i shkrejtë,edhe natën nuk muj me flet..
Nuk mendoj për as gje tjetër,emri yt nuk zen vend tjetër.
Por me ma than fjalën **TE DUA** ather mundesh me më qetsua.
U dashurova qysh në femijeni, smundje keqe paska qen edhe kjo dashuri..
Se s'besoj se mund të jetoj pa ty.!
Zemra ime gjithmon vajtonë.
Syt e mi gjthmonë lotojn.
Emri yt në zemër më flen, me krah hapur gjithmon të pret.
Pa ty syri kot lotën.
Pa ty zemra kot vajton, vajzat tjera i dashuron dhe mua më haron..!
Ditët po kalojn, po arin në fund por dashurin qe e patëm, mos mendo se do ta gjejsh dikund..!!
Do të mundohem me të haru, por hiq se di si me vepru.!!
A thu do të jem gjall o zot..??
A po do të më mbulojë kjo tokë..!!
--------------------------------------------------------------------------------

Një djal të bukur, e kam pas..
Me gjith zemër e kam dasht..
Ah më iku, më la në vetmi,a kasj i thonë dashuri..??
Ah shum herë e kam kshillu,as kënde me e lendu.
Gjthmon ngat vetës e afroj, me gjth zemër e dashuroja..


--------------------------------------------------------------------------------


Pranë dritares ri dhe prap mendoj..!
Pse mos te të kem pranë kur të dashuroj..?
I kujtoj natët me ty qe i kalova..
Sa puthje më dheve,e sa të dhurova..!!--------------------------------------------------------------------------------Pa ty nuk mund të ri..!!
Pa ty jeta më bohet hi.
Pa ty vorri nuk më parnon..
Se zemra vetëm ty të don..!!!
--------------------------------------------------------------------------------

Pse e denon vetën dhe mua..??
Pse e fik dashurinë qe e dua..??
Pse e shkel fjalën që ështe..??
Pse sot më urejn mua..??
Kur e di se ende TË DUA...


Përsr sonde yjet nuk shkelqejn..??
A thu edhe ata, mungesën tande e ndjejn..??
Të lutem mendo pak në mua..
Dhe ne zemrën tënde ruaj një vend për mua !!
--------------------------------------------------------------------------------Jam tu u menduar..
A e din zemër se sa fort të dua...??
Kur të bish të flish,leje edhe një vend për mua
--------------------------------------------------------------------------------E dashuruar me kohën, e djegur nga malli..!
Gërkoj dashurinë e vjetër, për të cillën e dhash jetën.
--------------------------------------------------------------------------------


Pa ty jam një lule vishkur, të lutem mos mu largo.
Zemrën qe të don mos e lendo..!!
--------------------------------------------------------------------------------Mos je ndonjë drit..??
Drit perendie..??
Lum kush të ka afër qe ri me tije..
Mos je dnonjë hije,hije rinore..??
KTHEMA ZEMRËN TIME QE MA MORE..!!Qdo dit pa ty,ështe si një dit pa diëll..!!
Qdo m'brëmje pa ty, ështe si një nat pa yje..!!
Qdo or pa ty,ështe si një nat ndjenja..!!
Qo minut pa ty,ështe si nje minut mos të isha në jet..!!
Qdo sekund pa ty ështe si mus t'më reh zemra

---

U bëfsh yll,që shëndrit.
U bëfsh jet pa fund.
U bëfsh gjthqka që une dua.
U bërsh ver pa vjesht.
U bëfsh Bur pa Grue.
U bëfsh jeta ime, edhe pse s'do jesh me mua..!!

---

Mos më largo nga zemra, nese jam larg nga syt e tu..
Mos më thuaj, jeto nese nuk jam fati yt..
Vazhdo jeto,dhe vetëm mos haro..
SE SI UNE QE TË DUA, ASKUSH NUK TË DON..!!

---

Ndoshta isha pak e re.
E besova qka më the..
Ti thua se ke ndrishuar,por më trego ku kam gabuar..?
Tash bon qfar të duash,por zemrën mos ma vre..
Veq mos haro se ende të dua...!!


Koha po kalon,vitet po shkojn..
A thua dunje her për mua mendon..??
Se me një pik shpres jetën e jetoj..
Po pres me lot në sy,të kthehesh përseri, e të me largojsh ket vetmi..!!
Dit e nat po qaj po lotët nuk të bien pran..

---

Dashrija pa takim, si vetura pa benzin..
Dashurija pa puthje si mobili pa mbushje..
Dashurija pa sex si cigarja pa shkreps

---

Zemra e Anilës ështe si gurr..
Hin e nuk del kur...!!
Zemra e Fato's si holel..
Nuk miret vesht kush hin e kush del
--------------------------------------------------------------------------------

Mos mendo se të kam haru..
Me gjith Zemër të kam dashur..
S'të haroj jo kur, në jet..
Pasi të dua me gjth vullnet..Ka shum ditë, qe sjmi pa..
Gjumi më del në mes të natës..
Më ke prekur pa pushim..
Më ke puthur pa mbarim..
Të ëndroj ty përsei, SHPIRIT IME..--------------------------------------------------------------------------------

Në kët natë plot me shi..
Më shkoj mendja,te ty..
Tut shiku ne fotografi, më kujtoj ni lot nga ti..
Po mendoj nat e dit, ku ja ku më ke ik..!!--------------------------------------------------------------------------------

Ne qoft se të humbi une ty,do të më humbish edhe ti mua..
Po ma shum, do të humbish ti se sa une..!!
Mua shum do të më dashurojn si ti..
Por ti askush nuk do të dashuroje si une...!!
--------------------------------------------------------------------------------


Nese dikush në botë të don,dije sa jam une..
Nese në bot,dy persona të duan ty, dije sa e para jam une..
Nese në bot, nuk të don askush,dije sa kam vdekur une..!!
--------------------------------------------------------------------------------


Sonte flejn ata qe jan të DASHURUAR nga dikush..
A ato të zgjuar jan, ato qe duan dikand..
Ti flej rahat, se ke DIKAND ë të don..!!


Oj haxhic mori loke, me haxhin pse u roke,..??
Kap për funi tërt urfuni..
Kur sta qet pse ja ngjet..?
Kur e shef, se sun duron, pse me zort ja kërkon..!!
--------------------------------------------------------------------------------Dashuri moj dashuri..
Kush ta vur emrin ty...??
Pse nuk të qun në pleqni..??
Por të rit i bëre hi...!!--------------------------------------------------------------------------------Djali i thot vajzës
Nuk të dua..
Vajza i thot djalit :
Qka më inteseson mua !! HeHe..--------------------------------------------------------------------------------


Ne vajzat jemi të shkrejta..
Me mend të lehta..
As pak nuk mendohena..
Por vetëm dashurona..
--------------------------------------------------------------------------------Lojën tande kur se haroj..
Si dhe dashurinë, sa her në mendime do ta kujtoj..
Për veq ty i dashur,në zemrën time tjetër djal, smund të kujtoj..
Dhe të ta treogoj të vertetën,për veq ty tjëtër nuk parnoj..!!!Në emër të jetës, joto me mua..
Në emër të dhimbjes, vuaj me mua..
Në emër të dashuris,thuaj Të dua..
E kur të vedes une, ti të jesh me mua..!!--------------------------------------------------------------------------------


Edhe pse je larg, sa gjë smë pengon..
Largësija na ndan..
Dashurija na bashkon..!!--------------------------------------------------------------------------------Kujt tja them,hallet e mia.??
Më shkatroj,kjo dashurija..!!
Në vetmi tash ri vajtoj..
Smundem SHPIRT TËT HAROJ..!!!
--------------------------------------------------------------------------------


Nga maja e malit
nga dega e pemes
të qoj përshëndetje
nga mesi i zemrës--------------------------------------------------------------------------------


E dua Tetovën
e dua një emër
të dua ty
me shpirt e me zemër--------------------------------------------------------------------------------


Edhe pse je larg
asgjë nuk më pengon
se kjo zemra ime
vetëm ty të don

Nuk të dua me hile
as me politik
të dua me gjith
zemër e me shpirt--------------------------------------------------------------------------------


Dora po më dridhët
zemra po më qane
e kujtoj unazën
qe ma pate dhan--------------------------------------------------------------------------------


Qka don me të than
qka don me të shkru
qka don ma tepër
sa fjalën të du--------------------------------------------------------------------------------


Të dua të dua
nese nuk beson
pyete zemren time
ajo të tregon

Lotët më rrjedhin
e syri më qanë
për ty o i dashur
qe stë kam pranë--------------------------------------------------------------------------------


Hape zemrën dhe vajto
hape dritarën dhe shiqo
hape letrën dhe lexo
të kam në zemër
mos haroooo!!!--------------------------------------------------------------------------------


I hidhur ështe duhani
e hidhur ështe rakija
por ma e hidhura ështe
--ndarja nga dashnija—--------------------------------------------------------------------------------


Të dua të pres
nuk dua të vdes
me ylzit e natës
une të përshëndes

Sa të veshtira jan ditët
kurr syri loton, kurr
zemra nuk e ka afër
ata qe e dashuron.--------------------------------------------------------------------------------


Si hana në lindje
si dielli n’perendim
thura keto vargje
për ty shpirti im…--------------------------------------------------------------------------------


Sa lule ka pranvera të gjith kan arom.
lulja ma e bukur ështe dashurija jon.
--
Nese të pyet dikush a e don dikënd,
mendo për mua e thuaj po
--
Ska pranvera pa lule
ska dimër pa stuhi
ska njeri pa dashuri
ashtu as une nuk
mund të jetoj pa ty!!--------------------------------------------------------------------------------


Mos mendo se stë kujtoj
mos mendo se stë ëndroj
mos mendo se tkam harruar
por mendo se sa shum të dua--------------------------------------------------------------------------------


1+1=2, të dua vetëm ty
5+5=10, të dua për jet
nash me plus, nash me
minus nash me pjestim
të dua shpirti im
--------------------------------------------------------------------------------


L-etren tende e mora
O-sa u gëzova
V-etem dy fjal i lexova
E-dhe letren e kuptova--------------------------------------------------------------------------------


Me mire vdis se jeto
Me mire vuaj mos
......dashuro.....--------------------------------------------------------------------------------


Mos ma shiko shkrimin
por mbaje kujtimin
në qoft se vdes
kujtim do te mbes
E bukur nuk jam
As simpatike
Mjafton te jem ndaj
teje !! Besnike !!--------------------------------------------------------------------------------


Shoqeria kujtohet
Tradhetia sharohet
Fjala e keqe në zemer
shënohet
Vajzat janë katile
dashurin e qajn pa hile
Djemt janë te but
dashurin e kan të shkurt--------------------------------------------------------------------------------


Nëse s´me mer mua
mbaje kujtim ....
Nëse te lind vajz leja
emrin tim
Nëse je shqiptar
Si shqiptar qendro
nëse je tradhetar më
mire mos JETO......

Mbylli sytë një here
Bëne zemren gurë
Haroj avanturat
Dhe mos m´tradhto kurë

Një bilbil i shkruar
në qiell fluturon
Një puthje nga zemra
.......................... ja qon--------------------------------------------------------------------------------


Dy zemra jemi
Një shpirt kemi
Më mir të vdes
Se pa ty të mbes
Edhe nëse vdes
Në atë botë të pres--------------------------------------------------------------------------------


36 shkronja i ka alfabeti
vëtem shkronja _
në zemer më mbeti--------------------------------------------------------------------------------


BUZËT
Nuk jam poet,
të shkruaj poezi
Por fjalën të dua,
E shkruaj vetëm për ty
Bilbili në degë
Sa bukur këndon
Ti puthsha buzët
Ti që e lexon
Për ty që të dua
Do të them sukses
Për ty kam lindur
Për ty do të vdes--------------------------------------------------------------------------------


DËSHIRA
E kam një dëshirë
Oh sa është e thjeshtë
Me ti puthë buzët
Tjeter s'kisha deshtë
Sa e ëmbël është jeta
Sa e ëmbël është rinija
Por më e ëmbla
Qenka dashurija--------------------------------------------------------------------------------


LOTI:
I ra zemrës e biroj
I ra gurit e shkatroj
I ra lules e vyshku
I ra hekurit e ndryshku
Ti aspak s'kupton
Se c'eshtë dashurija
Ti fare nuk e dinë
sa e idhët është tradhtija
Të vështira janë ditët
Kur syri loton
Kur zemra nuk e gjenë
Ate që shumë e don
Fjalët e mija
Ti aspak si kupton
Nuk e din që zemra ime
Vetëm ty të don

me fal me kupto
te lutem digjo
dashuria jon kur nuk dua te m´baron
me beso zemra ime vetem ty te don

cka me vyn kjo jet e kjo pasuri
kur e kame hup te shkreten dashuri
100 vjet pa ty sell me lot e pa gjum ne sy
nese vdes i ri vdes vetem per ty--------------------------------------------------------------------------------


Mërgimi

Për ty mor bir që aq larg të lash
Që sot ditlindjen gëzuar s të thash
Ti u rrite u ngrite e un mbeta larg
Që loti pa dashje më rrjedh si varg.

Eh mërgimi mërgimi sa njerz kan than
Që kaq shum shijuar edhe vet e kam
Sot disi forca e ndjenjave lëshuar me ka
Gëzuar ditlindja e djalit nji shoqe me tha.

Eh jeta si jetë kuptohet von
Kur mergimi rënd mbi supe pushon
Kur rinia shkoi pa u hetuar fare
Edhe mergimi si rrug margjinale

Disa qeshin se si asht e mundur kjo
Lexo me shpirt por edhe mëso,
Se jeta asht jet të lutem beso
Dhe ardhmerin të lutem nderto--------------------------------------------------------------------------------


Me mungon:

Dhembja ne gjoksin tim
me rendon shum per ty
kur malli me buzeqesh,
dhe ne zemer po me rri.

Ka zen vend dhe nuk luan dot
qe me ben syrin me lot!
qe me dridhet buza e that,
shpirti digjet flake-flake.

Shum rend qenka keshtu t'jetosh!
me dhembje, mall, e dashuri
perse zemra nuk gezohet dot,
perse shpirti rrin n'vetmi.

Kur ti lexosh keto rreshta
mendo se jam afer me ty
te tregojn shkronjat e zeza!
sa me mungon mua ti
--------------------------------------------------------------------------------

Në gjum kur rash,
Në ënderr të pash,
Në kamb u ngrita,
Emrin tënd bërtita
Dy zemra
Dy shigjeta jeni
shoqe të vërteta
--------------------------------------------------------------------------------


unë të dua
sa jeten si
Romeo me Xhulieten
Unë jom gjak
Ti je prush
Me na nda
Smundet kush
--------------------------------------------------------------------------------


Më mir i varfur
E patriot se sa
I pasur e IDIOT


--------------------------------------------------------------------------------


Mos të rritet mendja
Se as kushi sje
Se fundit fundit
Për mua ZEMER JE
Mos ju beso shoqëris
Që të tradhëton
Por besom mua
Që me të vërteten ta tregoj.
Të dua pa mas
Të dua pa dallim
Të dua më shumë
Se shpirtin tim--------------------------------------------------------------------------------Le ta din gjith bota
Por kjo vlen
Vetem për IDIOTA

Nuk të dua
Me politik sikur
Rusi me amerik
Por të dua me dashuri
Si kosova me shipri
Ai djal i poshter
Që vajzen e treadhton
Emrin shqiptar nuk
E meriton--------------------------------------------------------------------------------


Të uroj suksese në pun
Të uroj suksese në shkollë
Të uroj suksese në gjdo rast
Por vetem me një tjeter nuk të uroj fat.
Të kam shpirt
Të kam zemer
Kam dëshir
Të kemi një mbiemer.--------------------------------------------------------------------------------


Ftoni është i fort,
Pjeshka është e but,
Dashuria ime nuki takojn gjith kujt.
Bot moj bot e shkret
Asgjë spaska të vërtet
Të gjith kan me vdek
Vetem kujtimet
Kan me mbet.
Nuk të dua për bukuri
Nuk të dua për interes
Nese është nevoja
Për ty do të vdes--------------------------------------------------------------------------------

J –u më pyetni se kënd e dua?
U – sa pytje e lehtë për mua!
V – etëm shkronjat e para lexoni
E – pastaj do ta kuptoni.
Kurr nuk e kisha besu
Që ket ma bën ti mu
Por fati është i till
Duhet me mendu mirë.
Ishte ënder e bukur
Këtë natë që e ënderrova
Neser në mengjez
E vetmuar u zjgova.--------------------------------------------------------------------------------


2 + 2 = ? 4 + 4 = ?
për matematik asgjë nuk di
por për dashuri ta boj 8 me 2
të dua të dua as pa kufi
por ti i dashur më le në vetmi
dora ime shkruan
zemra më tregon
vetem për ty e dashur
as pak nuk pushon.--------------------------------------------------------------------------------

As tigri e as luani
As deti e as oqeani
As bota me shum mundime
S’mund të largoj nga zemra ime.
Për ty i dashur kisha pranua
Me uj të mxet me u pervlua
Me gur të mullinit me u blua
Vetem prej teje mos me u laegua.

--------------------------------------------------------------------------------


Ti je shpres ti je gëzim
Ti je loqka e shpirtit tim
Të kam hanë e të kam dritë
Të kam zemer e të kam shpirt
Mbes ne shpres pa durim
Që të me bëhesh FATI IM.
Mos prit prej meje
Që të them TË DUA
Kur e din se sje për mua
ZEMREN time e ke lëndu
Tash mos prit që unëu në du--------------------------------------------------------------------------------


Mos mendo se do largohesh
Dhe do kthehesh përseri
Se ne zeemren time
Sdo të kesh dashuri!!
1000 persona i shiqoj
100 persona i adhuroj
10 persona i simpatizoj
1 unë e dashuroj


--------------------------------------------------------------------------------


ska pranver pa zambak
ska zemer pa gjak
ska dimer pa stuhi
ska rini pa dashuri.--------------------------------------------------------------------------------

Të dua – shqip
Jeg elsker deg – norvegjisht
I love you – anglisht
Të dua për seriozishtë.--------------------------------------------------------------------------------

Ne këtë natë të qet
Pran dritares qendroj
Shiqoj yjet lartë
dhe për ty mendoj
naten e mir
gjumin e ëmbel
kon ta don zemra
e pavsh në ënderr.--------------------------------------------------------------------------------


Fjala e fundit shumë
E vështirë me në fund
I dashur të them lamtumir.


--------------------------------------------------------------------------------

Perse sonde po hesht?
Perse nuk po flet,si dikur?
Me duhesh me teper,se kur!!
Fol te lutem?Heshtja me mbyti...
Me thuaj se dashuria jon jeton...
Me thuaj se kur,zdo te jemi te ndar,
Ty perseri po hesht?
Ty ndoshta flen?
A`po floket tjetres ja ledhaton?
Ku ta dija une,se sa si une i mashtron..
Nese flen zgjohu,me mungon fjala yte
"Te Dua,sa ska me"
ZGJOHU SONDE UnE Te PrEs Me FJALET E TUA DUA Te VDES
--------------------------------------------------------------------------------

kur jeta nuk jetohet,kur i dashuri te fejohet,kur zemra rrjedh gjak te zi,ashtu
ndjehem un pa ty.

Lere lotin tim te pikoj i qete,mos me kerko ne enderr se smund te me gjesh,mos me
kerko me se gjithcka ka mbaruar,jeto i lumtur me ate qe je fejuar.

Nje dite dielli me pa dhe me pyeti:nese kaq shume te mungon,pse se harron?,kurse une
iu pergjigja:A mund ti diell te jetosh pa qiell?--------------------------------------------------------------------------------

Profesorja e gjuhès, Dona.
E'shtè sllave,
jeton nè Berat,
pak e çuditshme,
mendon tè rrokullisi
botèn.

Dèshira e tij.
Dèshira e tij,
èshtè qè tè
shkruaj pèr tè
njè poezi.
E'shtè i mirè.

Ajo.
Ajo shpreh
njè dèshirè
shqipètare.

Disa zèra.
Disa zèra duan qè
t'ju kushtoj poezi.

Pèr babain e Ergysit.
Donte ushtarèt,
dèshirè e veçantè,
nè ushtri thonè qè
bèhet usht.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
poezii shqip
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» poezii dashurie penduse
» Nicka per MsN-ShQiP (110 Krejt)
» CIMA-HUMOR-SHQIP
» Shkurt e Shqip Te Du..! Po Spo Muj Me Te Kallxu...Qata Qe e Kom N'zemer Spo Di Qysh Me Ta Spjegu.

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
glf-i  :: poezi shqip-
Kërce tek: