glf-i
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

glf-i

guximtar likfidus fuqija inkuadruse
 
ForumSulme kompjuterike nga Facebook I_icon_mini_portalLatest imagesKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Sulme kompjuterike nga Facebook

Shko poshtë 
AutoriMesazh
xeNi
Numri i postimeve : 36
Join date : 09/10/2009

Sulme kompjuterike nga Facebook Empty
MesazhTitulli: Sulme kompjuterike nga Facebook   Sulme kompjuterike nga Facebook I_icon_minitimeSat Oct 10, 2009 11:02 am

Sipas pohimeve të ekspertëve të sigurisë të kompanisë AVG, mashtruesit kompjuterik dhe krijuesit e programeve dashakeqe kanë arritur të gjejnë një mënyrë automatike të krijimit të llogarive në rrjetin e njohur online për shoqërim- Facebook.
Kjo nënkupton se ata kanë arritur të anashkalojnë mbrojtjen Captcha të Facebookut, tek e cila kërkohet nga shfrytëzuesi të shkruaj shkronjat të cilat shihen në fotografi, për t’u siguruar se bëhet fjalë për një person, e jo urdhër kompjuterik.

Në AVG pohojnë se kanë gjetur një varg profilesh identike në Facebook të cilat përmbajnë fotografinë e gruas së njëjtë. Me klikim në fotografi apo në çfarëdo lloj objekti brenda profilit hapet një porosi tipike e rrejshme për virusin e supozuar në kompjuterin e shfrytëzuesit i cili mund të “shërohet” me softuerin përkatës.

Në Facebook, këto profile i fshijnë në momenti që i zbulojnë, mirëpo problemi është të gjinden, e çdo ditë po bëhen edhe më shumë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Sulme kompjuterike nga Facebook
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
glf-i  :: Teknologjia Botrore-
Kërce tek: